Slovenija, čas je za diktaturo

Zgodovina zadnjih 35 let je jasna: Janez Janša je nedvomno največji profesionalec med slovenskimi politiki, in (po mojem mnenju) tudi človek, ki je največ prispeval k osamosvojitvi Slovenije in,
z dvema zelo uspešnima mandatoma slovenskega predsedovanja EU, tudi k mednarodnem ugledu naše države.
Janez Janša je edinstven lik v slovenski politiki, saj je v njej aktivno prisoten že 35 let. V tem obdobju je doživel vzpone in padce, vendar mu le redko uspe ostati na položaju predsednika vlade dlje kot leto ali dve, z izjemo obdobja med letoma 2004 in 2008.
Njegova dolgotrajna prisotnost v politiki kaže na trdnost in vztrajnost, vendar je hkrati tudi simbol težavnosti, s katero se sooča v svoji politični karieri.
Kljub številnim izkušnjam in velikim dosežkom so obdobja njegove vladavine kratka, kar sproža vprašanja o tem, kako se mu ni uspelo obdržati oblasti dlje časa.
Eden navečjih madežev na njegovi politični karieri je dejstvo, da je med njegovim vladanjem v državnem proračunu nastala velika finančna luknja, ocenjena na približno 5 milijard evrov, ki smo jo morali zapolniti z javnim denarjem.
Glede na to, da se Janša pogosto predstavlja kot sposoben politik in voditelj, je težko razumeti, kako se mu je to lahko zgodilo. Nova ljubljanska banka, ki je bila v središču tega finančnega zloma, se nahaja le nekaj sto metrov od parlamenta, kar je težko prezreti.
Zanimivo je tudi, da Janša ne prevzema odgovornosti za to krizo.
Ali res lahko kdo verjame, da, če so ga ljudje, kot sta Bavčar in drugi vplivni posamezniki, klicali in prosili za urejanje kreditov, tega ni storil? Predsednik NLB, ki je povzročil to finančno škodo, je nato prejel visoko odpravnino, kar se zdi nezaslišano in nepojasnjeno.
Kako je to mogoče?
Verjetno se spomnite, da je Anže Logar raziskoval te zadeve, pa se večina vpletenih ni ničesar spomnila. Po nekaj zaslišanjih so akterji, ki so preusmerili milijarde evrov, počasi potihnili in nikomur se ni se zgodilo nič. Nihče ni odgovarjal, denar se ni vrnil, in verjetno se zdaj na teh papirjih v kakšni omari nabira prah.
Očitno so res vsi politiki, desni in levi, nekako povezani med seboj, in ko ne vedo, kako bi se zagovarjali, vse pometejo pod preprogo in zavlada tišina. To kaže na širši problem v slovenski politiki: pomanjkanje odgovornosti in transparentnosti tudi, ko gre za velike finančne afere.
Kljub temu pa Janša ostaja eden najbolj usposobljenih politikov v Sloveniji.
Njegova politična šola iz Kumrovca in pretekla pripadnost komunizmu mu zagotovo dajeta globoko razumevanje politične strategije in delovanja sistema. V 1980-ih je spoznal, da komunizem ni perspektiven, se odrezal od svojih levičarskih korenin in se preusmeril med desničarje. Za svojo disidentsko dejavnost, ki je odločilno prispevala k razmajanju temeljev bivše Jugoslavije, je bil skupaj s Tasićem, Borštnerjem, Tasićem in Zavrlom tudi politično preganjan in obsojen na zaporno kazen (afera JBTZ).
Ta preobrazba iz komunista v enega vodilnih desničarjev v Sloveniji je morda eden najbolj zanimivih aspektov njegove politične kariere, saj kaže na njegovo prilagodljivost in sposobnost prepoznavanja političnih trendov.
Zanimivo je tudi, da je stranka SDS že dolgo največja in najmočnejša stranka v Sloveniji, toda Janša, njen predsednik, je na repu priljubljenosti med politiki.??
Znano je, da ga levičarji in njihovi mediji poskušajo kompromitirati že več kot 30 let, a jim to doslej še nikoli ni popolnoma uspelo.
Če bi bil Janša tako priljubljen kot Anže Logar, bi SDS zlahka zmagala z večino v parlamentu. To kaže na notranjo dilemo znotraj stranke – ali naj Janša ostane voditelj, kljub svoji nizki priljubljenosti, ali naj mesto prepusti nekomu, ki bi lahko stranko popeljal do še večjih uspehov? Logar je zagotovo kandidat, ki bi lahko prevzel to vlogo, vendar se zdi, da Janša tega še ni pripravljen sprejeti.
Verjetno verjame, da je edini dovolj sposoben, da vodi SDS.
Ker pa Janša ni več rosno mlad, obstaja večja možnost, da zboli ali celo umre. To odpira vprašanje o prihodnosti stranke SDS. Ali ne bi bilo bolje, da že zdaj, ko je še pri moči, stranko prepusti Logarju, sam pa ostane kot siva eminenca v ozadju? Morda ima Janša prevelik ego, kar vodi v disfunkcionalnost, in noče niti razmišljati o tem scenariju, kar ni pametno za tako izkušenega voditelja.
Vendar se bodo že dogovorili, če bodo želeli, saj je v stranki SDS kar nekaj pametnih ljudi, a se verjetno mnogi Janše tudi bojijo, za kar imajo najbrž dobre razloge.
Kljub vsemu je Janez Janša edini sposoben politik, ki ima tudi nekaj pojma o gospodarstvu, in bi lahko Slovenijo izvlekel iz trenutne kritične situacije.
Njegova sposobnost, da se obda s sposobnimi ljudmi, ne glede na njihovo politično usmerjenost, dokler dobro opravljajo svoje delo, ga postavlja pred mnoge druge politike.
Je predvsem dober organizator, kar se je pokazalo tudi v vojni za Slovenijo.
Seveda je delal napake, a v tako zapleteni situaciji, kot je bila leta 1991, bi marsikdo naredil še večje.
Recimo, Milan Kučan, ki do konca ni hotel sprejeti, da bo Jugoslavija razpadla.
Šele proti koncu, ko je videl, da bo Slovenija res šla na svoje, je popustil in se kasneje celo hvalil s tem, koliko, da je prispeval k osamosvojitvi, kar pomeni, da se je kitil s tujim perjem.
Od takrat naprej je v stalnem konfliktu z Janšo, prav tako kot njegov zaveznik Zoran Janković.
Janez Janša ostaja enigma slovenske politike – človek z veliko izkušnjami, znanjem in sposobnostjo, ki pa hkrati nosi s seboj težo preteklih napak in kontroverznosti.
Njegova prihodnost v slovenski politiki je še vedno odprta, in čas bo pokazal, ali bo še naprej krojil usodo Slovenije, ali pa se bo odločil umakniti in predati vajeti naslednikom.
MORDA VAS ZANIMA TUDI:
Jan 03, 2025