Članek

Slovenija, čas je za diktaturo

27. Republika ni demokracija
Objavljeno Jan 03, 2025

V bistvu je problem v tem, da današnja Slovenjia ni zasnovana kot demokracija, ampak kot republika.

To pomeni, da v parlament volimo bolj stranke kot posameznike, in da se glasovi poraženih kandidatov delijo po preferenčnem sistemu. Posledično praktično nobena stranka ali posameznik po dirketnih glasovih ne dobi večine, ampak tipično pridobi mandat oz. položaj s približno 30 odstotki glasov. Vlada se nato oblikuje s koalicijo. Neredko smo bili priča temu, da stranka, ki dobi največ glasov, ni stranka, ki na koncu sestavi vlado.

Nadalje je že Platon v svoji knjigi Republika neizpodbitno dokazal, da je republika sistem, ki je najbolj porvržen korupciji.

Do tega pride zato, ker je za uspešno volilno kampanjo potrebni imeti veliko denarja. Od kod pride ta denar? Tipično od velikih podjetij in posameznikov, ki v zameno za svojo podporo pričakujejo – in tipično tudi dobijo – protiusluge npr. v obliki zakonodaje, ki jim koristi in hkrati škoduje njihovi konkurenci, preferenčni tretma pri javnih naročilih, pomembne funkcije v novi vladi in njenih podaljških, pomembne položaje v državnem birokratskem sektorju, in še bi lahko naštevali.

Parlament ni nič drugega kot skupek podkupljencev, ki nato glasujejo v interesu tistih, ki so jim s svojo finančno podporo omogočili izvolitev.

Skratka, vsaka republika, se slej ko prej sprevrže v fašizem.

Prava demokracija je, kjer ljudje glasujejo neposredno in kjer se odločitve sprejemajo po možnosti z dvotretjinsko večino, npr. v obliki referendumov, in kjer se politika, davčne obveznosti in zakonodaja oblikuje in aplicira na čim bolj lokalni ravni.

Tak sistem že skoraj tisoč let uporablja Švica, ki je bila v dvajsetem stoletju sinonim svobode in visokega življenjskega standarda.

Pred kratkim pa je tehnologija napredovala do te mere, da bi bilo mogoče dandanes v Sloveniji tovrstno neposredno t.j. resnično DEMOKRATIČNO glasovanje izvajati relativno enostavno in poceni kar prek domačih računalnikov in mobilnih telefonov, KAR JE PRED LETI CELO REKLAMIRALA ALENKA BRATUŠEK NA POP TV, DA SO TO PRAKSO UVEDLI ŽE V ESTONIJI ali Litvi.

Toda ljudje se lahko smisleno odločajo samo, ko imajo vse potrebne informacije.

To pomeni dosledno spoštovanje svobode govora, nevtralne medije in popolna odsotnost cenzure.

Ali kdo resno misli, da se bodo vladajoče strukture pozitivno odzvale na predloge takih sprememb?



reverse button nazaj blue circle naprej play button


MORDA VAS ZANIMA TUDI:

Paywall post locked

Celotna vsebina je na voljo le plačnikom

#Slovenija #MilanKučan #ukrajina #Demokracija #Rusija #DonaldTrump #Koalicija #Estonija #Parlament #Diktatura #Platon #Republika #Švica #Litva #Gospodarstvo #ZDA #Slovenjia #Korupciji #Podkupljencev #Fašizem #Estoniji #MarjanVukosav #Alenka